Koşullar
1.  İNKİVETA.COM (bundan böyle İNKİVETA olarak anılacak) İNKİVETA.com sitesinden (kayıtlı üye olarak ya da olmayarak) hizmet almak için öncelikle aşağıda belirtilen üyelik / kullanım şartlarımızı okumanız ve onay vermeniz gerekmektedir.

2.  İNKİVETA, paylaşım kültürünü esas almakta ve buna saygı duymaktadır. İNKİVETA tarafından üretilen (video, yazı, resim, haber, ses dosyası) içeriklerin, kaynak belirtilmek koşulu ile alıntılanmasına izin verilmektedir. Ancak, herhangi bir İNKİVETA kullanıcısının üretmiş olduğu (video, yazı, resim, haber, ses dosyası vs.) içeriğin kaynak gösterilse dahi alıntılanmasına izin verilip verilmemesi, o içeriği üreten kullanıcının inisiyatifindedir.

3.  İNKİVETA, kullanıcı tarafından oluşturulan her türlü veri ve içeriğin hiç bir şekilde kontrolünü yapmamaktadır. Ancak kullanıcı(lar) tarafından, 3. şahıs ve kurumların kişilik hakları ile Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınan diğer hakların ihlal edilmesi halinde; ayrıca telif haklarını ihlal eden, müstehcenlik (pornografi) içeren, hakaret, küfür, nefret söylemi, küçük düşürücü ifadeler barındıran içeriklerin gönderilmesi; kişileri ve toplulukları rahatsız edecek derecede toplu iletişim yapılması; kişilerin ve toplulukların sözle, resimle veya video içeriğiyle taciz ve tehdit edilmesi; virüs gönderilmesi ya da web sitesinin verimli çalışmasını engellemek için kesme, sınırlama veya yok etme için tasarlanmış diğer bilgisayar kodları, ya da yazılım veya donanım içeren herhangi bir malzeme iletmesi; ayrıca İNKİVETA hizmetlerinin ve servislerinin amacını aşan bir şekilde kullanılmasının anlaşılması halinde, İNKİVETA hizmetleri derhal durdurma, ilgili içerikleri yayından çıkarma ve üyelik iptal etme hakkına sahiptir. Adli ve idari makamlardan gelecek talepler doğrultusunda, İNKİVETA, hukuka aykırı içerik ve kod sahibinin bilgilerini paylaşmak durumundadır.

4.  Her kullanıcı / üye / ziyaretçi, kendisi tarafından üretilen veya paylaştığı içerikten birinci derecede sorumlu olduğunu kabul eder. 5651 sayılı kanuna göre, içerik sağlayıcı (yani İNKİVETA'ya herhangi bir içerik giren kişi), internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur. Ayrıca, içerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur.

5.  Sisteme zarar verici, insanları rahatsız edici, sistemi olağanın dışında bir yol ile kullanım halinde, takipçi arttırıcı illegal yollara başvurulması halinde hesabınızın kapatılması ve hakkınızda başlatılacak yasal sürecin tüm sorumluluğu kullanıcının kendisinde olduğunu kabul eder.

6.  İNKİVETA, dilediği takdirde sunmuş olduğu hizmetler üzerinde en iyi hizmeti verme amacı ile her zaman tek taraflı olarak değişiklik yapabilir.

7.  İNKİVETA, herhangi bir başka sosyal mecra reklamını yapmak, ürün tanıtmak veya kullanıcıları başka yere yönlendirmek gibi bir eylem için kullanılamaz, kullanıldığı taktirde hizmet şartlarını ihlal etmiş sayılırlar bu noktada İNKİVETA kullanıcıyı kısa bir süre için yada ilelebet siteden uzaklaştırma yetkisine sahiptir.

8.  İNKİVETA, herhangi bir başka sosyal mecra reklamını yapmak, ürün tanıtmak veya kullanıcıları başka yere yönlendirmek gibi bir eylem için kullanılamaz, kullanıldığı taktirde hizmet şartlarını ihlal etmiş sayılırlar bu noktada İNKİVETA kullanıcıyı kısa bir süre için yada ilelebet siteden uzaklaştırma yetkisine sahiptir.

9.  İNKİVETA sitesine üye olurken verilen bilgilerin doğruluğundan ve gizliliğinden, ayrıca şifre ve kullanıcı adının korunmasından, başka kimselerle paylaşılmamasından kullanıcının kendisi sorumludur. Bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmesi ve İNKİVETA servislerinin kullanılması halinde İNKİVETA sorumluluk kabul etmemektedir.

10.  İNKİVETA sitesine üye olurken verilen bilgilerin doğruluğundan emin olunduğu taktirde, adı geçen kişi yada kurumları İNKİVETA reklam tanıtımında kullanma hakkına sahiptir.

11.  İNKİVETA'ya kayıt olurken yada kayıt sonrası değiştirilen kullanıcı adında kullanılan isim, aranma hacmi yüksek, Türkiye'de yada Dünya genelinde ün yapmış kişi yada kuruluşların adıyla aynı olamaz. Kişi yada kuruluş başvuru yaparak adının kendisine transfer edilmesi yada hesabın durdurulması talebinde bulunduğu taktirde, İNKİVETA'ın kullanıcı adına yada kullanıcıya müdahale etme yetkisi vardır.

12.  Herkese açık ve aynı şekilde sunulan kullanım kuralları, Kullanıcının kayıtlı üye olması / siteye girmesi, içeriklerden ve servislerden yararlanmaya başlaması ile her iki taraf arasında kabul edilmiş sayılır. Kullanıcı veya ziyaretçi, işbu sözleşmeden haberdar olmadığı veya okumadığı iddiasında bulunamaz. Kullanım şartları kabul edilmediği takdirde, kullanıcının siteyi ve servisleri kullanmaması yeterlidir.

13.  İNKİVETA'ya kayıt esnasında yada sonrasında kullanılan bilgilerde İNKİVETA adı veya logosu kullanımı söz konusu olamaz. Bu tür hesapların insanları yanıltıp yanlış yönlendirebileceği için İNKİVETA yetkililerinin bu tür sahte hesaplara müdahale yetkisi vardır.

Kurallar

Amacımız, ilginizi çeken kaynaklardan içerik keşfetmenize ve almanıza; aynı zamanda içeriğinizi başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan bir hizmet sunmaktır. Kullanıcıların paylaştığı içeriğin fikir hakkı sahipliğine saygı gösteririz; her kullanıcı kendi sağladığı içerikten sorumludur. Bu ilkeler nedeniyle, aşağıda açıklanan sınırlı durumlar dışında, kullanıcı içeriğini etkin biçimde izlemez ve sansür uygulamayız.

İçerik Sınırları ve İnkiveta Kullanımı

İnkiveta hizmetini ve başkalarıyla iletişim ve bağlantı kurma olanağını sağlayabilmek adına, İnkiveta'da yayınlanabilecek içerik türüne bazı sınırlamalar uygulanmaktadır. Söz konusu sınırlamalar, yasal gerekliliklere uyulmasını ve İnkiveta'nın herkes için daha iyi bir deneyim olmasına katkıda bulunur. Zaman zaman bu kuralları değiştirmemiz gerekebilir; bu değişiklik hakkımız her zaman saklıdır. Kuralların en yenilerini görmek için lütfen zaman zaman burayı ziyaret edin.

 • Kişiselleştirme: İnkiveta hizmetini; başkalarını kişiselleştirerek yanlış yönlendirme, kafa karıştırma veya aldatma amacıyla kullanamazsınız.
 • Ticari Marka: Söz konusu kullanıcı adları üzerinde yasal hakkı bulunan veya ticari marka olarak bunların sahibi olan işletmeler veya kişiler adına, kullanıcı adlarını yeniden düzenleme hakkımız saklıdır. Başkalarını yanlış yönlendirmek için işletme adlarını ve/veya logolarını kullanan hesaplar süresiz olarak askıya alınabilir.
 • Özel bilgiler: Başka kişilerin kredi kartı numarası, ev adresi veya Sosyal Sigorta/Kimlik Numarası gibi özel ve gizli bilgilerini, kendilerinin yazılı yetki ve onayı olmadan yayınlayamazsınız.
 • Şiddet ve Tehdit: Doğrudan ve belirli şiddet tehdidi içeren mesajları yayınlayamaz veya başkalarına gönderemezsiniz.
 • Telif Hakkı: Açık ve eksiksiz biçimde bildirilen telif hakkı ihlallerini dikkatle inceler ve yanıt veririz. Telif hakkı prosedürlerimiz, Hizmet Şartları'nda açıklanmaktadır.
 • Yasa Dışı Kullanım: Hizmetlerimiz, yasa dışı amaçlar için veya yasa dışı faaliyetlerin sürdürülmesi için kullanılamaz. Uluslararası kullanıcılar, çevrimiçi uygulama ve kabul edilebilir içerik konusundaki tüm yerel yasalara uymayı taahhüt ederler.
 • İnkiveta Rozetlerinin Kötü Niyetli Kullanımı: İnkiveta tarafından sağlanmadıkça; Sponsorlu veya Onaylanmış İnkiveta rozetini kapsayan, ancak bunlarla sınırlı olmayan rozetleri kullanamazsınız. Bu rozetleri profil fotoğraflarının, başlık fotoğraflarının, arkaplan resimlerinin parçası olarak veya yanıltma amaçlı olarak İnkiveta ile ortaklığı düşündürecek bir şekilde kullanan hesaplar askıya alınabilir.

Kötüye Kullanım ve Spam

İnkiveta, kullanıcılarını kötüye kullanımdan ve spamdan korumak için çalışır. Kullanıcıları kötüye kullanıma ve teknik olarak kötüye kullanıma İnkiveta.com'da kabul edilmez ve kalıcı olarak askıya alınmaya neden olabilir. Aşağıda açıklanan faaliyetlerde bulunan hesaplar, süresiz olarak askıya alınabilir.

 • Seri Hesaplar: Rahatsız etme veya kötüye kullanım veya birbiriyle örtüşen kullanım durumlarından avantaj sağlamak amacıyla birden çok hesap oluşturamazsınız. Toplu hesap oluşturma, ilgili hesapların tamamının askıya alınmasına neden olur. İnkiveta Kuralları'nın herhangi bir biçimde ihlal edilmesinin, tüm hesapların kalıcı biçimde askıya alınma nedeni olacağını unutmayın.
 • Hedeflenmiş Kötüye Kullanım: Hedeflenmiş kötüye kullanım veya taciz içeren davranışlarda bulunamazsınız. Hangi davranışların hedeflenmiş kötüye kullanım veya taciz amacıyla yapıldığını belirlerken dikkate aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:
  • Bir kullanıcıya birden çok hesaptan mesaj gönderiyorsanız;
  • Hesabınızın tek amacı, başkalarına taciz içeren mesajlar göndermekse;
  • Taraflı veya tehdit içeren davranış bildirilirse
 • Kullanıcı Adı İzinsiz Kullanımı: Kullanıcı adları üzerinden ticari amaçlı işlem yapamazsınız. Altı aydan daha uzun bir süre boyunca işlem görmeyen hesaplar, herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın kaldırılabilir. Hangi davranışların kullanıcı adı ticareti amacıyla yapıldığını değerlendirirken, dikkate aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:
  • oluşturulan hesap sayısı
  • başkalarının söz konusu hesap adlarını kullanmasına engel olmak amacıyla hesap oluşturma
  • satmak amacıyla hesap oluşturma
  • üçüncü tarafların adına olan hesapları güncellemek ve sürdürmek adına söz konusu üçüncü taraf içeriği yayınlarını kullanma
 • Davet amaçlı spam: Yinelenen ve toplu davet göndermek için İnkiveta.com'un adres defteri kişi aktarma özelliğini kullanamazsınız.
 • Kullanıcı adlarını satma: İnkiveta kullanıcı adlarını satın alamaz veya satamazsınız. 
 • Kötü Amaçlı Yazılım/Kimlik Hırsızlığı: Başka bir kullanıcının tarayıcısına zarar vermek veya çalışmasını aksatmak ya da kullanıcının gizliliğine yönelik saldırı amacıyla kötü niyetli içerik yayınlayamaz veya bu tür içeriğe bağlantı oluşturamazsınız. 
 • Spam: Başkalarına spam amaçlı gönderi yapmak için İnkiveta hizmetini kullanamazsınız. “Spam eylemi”ni oluşturan faktörler, spam gönderen kişilerin yeni numara ve taktiklerini çözdüğümüz sürece artmaya devam edecektir. Hangi davranışların spam gönderme amacıyla yapıldığını değerlendirirken, dikkate aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:
  • Etiketler inklerinizin sınıflandırılması için amaçlandırılmışlardır; hiçbirşey yazmadan veya haddinden fazla etiket kullanıyorsanız.
  • Haddinden fazla takipçi etiketi kullanıyorsanız;
  • Kısa bir zaman dilimi içinde, özellikle otomatik yöntemler (agresif takip veya takipçi dalgalanması) kullanarak takip etmeye başladığınız ve/veya takip etmeyi bıraktığınız kullanıcı sayısında büyük oynamalar varsa;
  • Profilinize daha fazla dikkat çekmek üzere takipçi oluşturmak için olsun veya olmasın, kişileri tekrar tekrar takip ediyor ve takip etmeyi bırakıyorsanız;
  • Güncellemelerinizde, kişisel bilgi güncellemeleri yerine, daha çok bağlantı güncellemeleri olursa;
  • Çok sayıda kişi sizi engelliyorsa;
  • Size karşı çok sayıda spam şikayeti yapılmışsa;
  • Birden çok hesap üzerinden yinelenen içerik veya tek bir hesap üzerinden birden çok yinelemeli güncelleme gönderiyorsanız;
  • Bir konu için # kullanarak birden çok ilgisiz güncelleme, gündem başlığı veya popüler başlık ya da sponsorlu gündem gönderiyorsanız;
  • Çok fazla sayıda yinelemeli @yanıt veya bahseden gönderiyorsanız;
  • Bir hizmete veya bağlantıya dikkat çekmek amacıyla agresif biçimde çok sayıda istenmeyen @yanıt veya bahseden gönderiyorsanız;
  • Bir hesaba, hizmete veya bağlantıya dikkat çekmek amacıyla çok sayıda ilgisiz kullanıcıyı listelere ekliyorsanız;
  • Bir hesaba, hizmete veya bağlantıya dikkat çekmek amacıyla tekrar tekrar hatalı veya yanlış yönlendiren içerik oluşturuyorsanız;
  • Bir hesaba, hizmete veya bağlantıya dikkat çekmek amacıyla rastgele veya agresif biçimde, otomatik kanallardan İnkleri favorilere ekliyorsanız;
  • Bir hesaba, hizmete veya bağlantıya dikkat çekmek amacıyla rastgele veya agresif biçimde, otomatik kanallardan hesapları R-İnkliyorsanız;
  • Diğer kullanıcıların hesap bilgileri (kişisel, İnkler, url vb.) kendinizinmiş gibi tekrar tekrar gönderiyorsanız;
  • Hatalı yönlendirmeli bağlantı (ortaklık bağlantıları, kötü amaçlı yazılım/tıklamayla bilgi hırsızlığı yapılan sayfalar vb.) gönderiyorsanız;
  • Takipçi kazanmak adına birden çok yanıltıcı hesap oluşturuyorsanız;
  • Takipçileri satma;
  • Takipçileri satın alma;
  • Size daha fazla takipçi sağlamayı vaat eden üçüncü taraf siteleri (takipçi treni, "daha kısa sürede daha fazla takipçi" öneren siteler veya hesabınıza otomatik olarak takipçi eklemeyi teklif eden siteler gibi) kullanma veya tanıtma;
 • Pornografi: Profil fotoğrafınızda, başlık fotoğrafınızda veya kullanıcı arka planınızda müstehcen veya pornografik resimler kullanamazsınız.

Yukarıda sayılanlar koşullardan herhangi birinin gerçekleşmesi halinde, hesabınız Hizmet Koşulları'nın ihlali nedeniyle askıya alınır. Askıya alınan hesapların yerine oluşturulan hesaplar, süresiz olarak askıya alınır.

Söz konusu davranışlardan herhangi birini gerçekleştiren hesaplar, kötüye kullanımla ilgili olarak soruşturulabilir. Soruşturma altındaki hesaplar, Kaliteli aramadan çıkarılabilir. İnkiveta, kendi inisiyatifinde olmak üzere, bu Kuralları veya Hizmet Şartları'nı ihlal etmeniz durumunda, ön bildirimde bulunmaksızın hesabınızı iptal etme hakkını saklı tutar.

Söz konusu Kuralları zaman zaman gözden geçiririz; sizin de bu değişiklikleri takip etmenizi öneririz